Koncerty muzyki klezmerskiej, jarmark żywności i rękodzieła, projekcje filmowe, spacery oraz warsztaty taneczne i językowe urozmaicą program 26. Festiwalu Kultury Żydowskiej „Simcha”, który rozpoczął się w sobotę we Wrocławiu. Wydarzenie potrwa do 26 lipca. Wieczorem otwarcia festiwalu odbędzie się koncert zespołu NeoKlez, który łączy tradycyjne melodie klezmerskie z nowoczesnymi aranżacjami.
W najbliższą niedzielę na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem odbędzie się całodniowy jarmark żydowski oraz liczne atrakcje dla dzieci. Ważnym elementem festiwalowego programu będą wykłady poświęcone historii i kulturze żydowskiej. Przewidziano między innymi prelekcje: „150. rocznica śmierci Abrahama Geigera, współtwórcy judaizmu reformowanego”; „Rabin Manuel Joël – (nie)godny następca Abrahama Geigera” czy „Literatura autobiograficzna Żydów polskich”.
W ramach festiwalowych wydarzeń odbędą się również projekcje filmów oraz spacery tematyczne do miejsc w stolicy Dolnego Śląska związanych z kulturą żydowską. Podobnie jak w poprzednich latach, Simcha obfituje w propozycje muzyczne. W nadchodzących dniach na scenie festiwalowej w Synagodze Pod Białym Bocianem wystąpią m.in.: Kaja Mianowana & Gang Tango, kantor Izrael Nachman, kantor Isidoro Abramowicz i Chór Synagogi Pestalozzistrasse czy zespół Alma Sefardi.
W trakcie festiwalu odbędą się także wystawy. W Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego dostępna jest ekspozycja „Powroty. Oswajanie tożsamości”.
Wystawa ukazuje, jak otwarty dialog i refleksja nad własnymi korzeniami pomagają w kształtowaniu naszej świadomości. Motyw powrotów jest kluczowy w zrozumieniu tożsamości żydowskiej – to podróż do przeszłości, która kształtuje naszą teraźniejszość i przyszłość
– podkreślają twórcy ekspozycji.
Kolejna z prezentowanych wystaw to ekspozycja o nazwie „Układając rzeczy na swoje miejsce. Żydowscy Breslauerzy i ich przedmioty”, którą można zobaczyć w OP ENHEIM-ie na placu Solnym. Natomiast w Synagodze Pod Białym Bocianem prezentowana jest wystawa „Anne Frank. Historia współczesna”.