Wrocław planuje w ciągu pięciu lat wyremontować sto budynków komunalnych, co będzie kosztować około 51 milionów złotych. W przeważającej części są to zabytkowe kamienice. W ramach pierwszego etapu przedsięwzięcia zmodernizowanych zostanie 22 kamienice.
Prezydent Wrocławia zapowiedział przyspieszenie remontów kamienic na wiosnę i teraz realizuje swoje obietnice. Na początek przygotowana zostanie dokumentacja projektowa dla pierwszych 22 budynków.
W pierwszym etapie programu PoWROty kamienic wybrano dwadzieścia dwa budynki, które znajdują się w Kleczkowie, Karłowicach, Hubach, Księżu, Przedmieściu Oławskim oraz na osiedlu Plac Grunwaldzki. Wszystkie te obiekty są w pełni własnością Miasta. Prawie wszystkie z nich są wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków. Większość z nich ma od 120 do 130 lat. Do roku 2029 planuje się remont stu budynków mieszkalnych, głównie zabytkowych. Koszt pierwszego etapu projektu szacuje się na ponad 50 milionów złotych.
Planuje się, że do 2028 roku nastąpi remont budynków objętych programem PoWROty kamienic. Wrocław dysponuje jednym z największych zasobów komunalnych w Polsce, obejmujących około 30 tysięcy mieszkań. Większość z tych mieszkań znajduje się w kamienicach, które stanowią około 1,5 tysiąca budynków należących w całości do gminy oraz w około 4 tysiącach wspólnot mieszkaniowych z udziałem gminy.
Łączny koszt opracowania pełnej dokumentacji projektowej dla wymienionych kamienic to około 3,5 miliona złotych. Koszt planowanych remontów wszystkich kamienic wynosi natomiast około 51 milionów złotych.