Deweloper planuje zburzenie fragmentu biurowca Budopolu zlokalizowanego przy ulicy Racławickiej, aby przekształcić go w budynek mieszkalny. Z kolei w zarządzie osiedla podkreślają, że obiekt powinien zostać całkowicie zniszczony, a jego powstanie było błędem.
Deweloper Triada Dom złożył w ratuszu wniosek dotyczący modernizacji biurowca Budopolu, zlokalizowanego przy ul. Racławickiej 17-19 w osiedlu Borek. Wniosek nosi tytuł: „Rozbiórka wolnostojącego budynku garaży, pawilonu biurowego oraz części biurowca, a także przebudowa budynku biurowego z zamianą jego przeznaczenia na wielorodzinny budynek mieszkalny z usługami oraz budowa dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z podziemnymi garażami i zagospodarowaniem terenu”.
Czy to oznacza, że biurowiec zostanie całkowicie zniszczony, a jedynie niewielka jego część przetrwa? Izabela Warzyńska, przedstawicielka Triady Dom, stanowczo zaprzecza, podkreślając, że planowana jest nie całkowita rozbiórka, lecz przebudowa z zamianą funkcji na mieszkalną. Zaznacza, że projekt znajduje się na etapie koncepcji i nie rozpoczęto jeszcze prac projektowych. Deweloper oczekuje na decyzję urzędników w sprawie wniosku.
W obiekcie tym pracowali między innymi lekarze, prawnicy oraz fotografowie. W przeszłości pełnił on funkcję siedziby Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego. Budynek istnieje na Borku od 1978 roku. – Może być uznawany za przykład późnego modernizmu, jednak bliżej mu do charakterystycznego dla tego okresu budownictwa prefabrykowanego, w którym styl nie miał kluczowego znaczenia, a wynikał z zastosowanej technologii – wyjaśnia dr inż. arch. Joanna Majczyk z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
W Internecie można znaleźć wiele krytycznych uwag dotyczących stanu obiektu. Wskazuje się na jego nieestetyczny wygląd oraz złą kondycję techniczną. – Nikt za nim nie zatęskni – stwierdza bez ogródek Miłosław Czekaj, przewodniczący zarządu osiedla Borek. – Tego typu budowla nigdy nie powinna była powstać w tej lokalizacji – dodaje.
Wszelkie działania podejmowane przez dewelopera muszą być zgodne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje w rejonie ulic Racławickiej, Jastrzębiej oraz Wolbromskiej od 2017 roku.
W dokumencie stwierdzono, że obszar, na którym zlokalizowany jest Budopol, przeznaczony jest pod zabudowę wielorodzinną, usługi, tereny zieleni rekreacyjnej, parking oraz infrastrukturę techniczną. Dodatkowo, teren ten znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, będąc częścią historycznego układu urbanistycznego osiedla Borek, które zostało wpisane do gminnej ewidencji zabytków.
Przewodniczący zarządu osiedla podkreśla również inne zasady: – Plan zagospodarowania przestrzennego w miejscu obecnego biurowca przewiduje możliwość budowy dwóch budynków mieszkalnych lub usługowych o wysokości 15 lub 18,5 metra oraz czterech kondygnacjach nadziemnych, z ewentualną piątą kondygnacją w poddaszu. Wymaga to również stworzenia parkingu podziemnego. W związku z tym, istniejące obiekty muszą zostać całkowicie zburzone, a na ich miejscu należy wznosić nowe.
Przewodniczący przedstawia uwagi lokalnych mieszkańców, którzy zgłosili radzie, że podczas budowy biurowca użyto materiałów zawierających azbest, co wymaga szczególnej ostrożności w przypadku przyszłego wyburzenia obiektu.